Geoblog.pl    wedrowkikaroli    Podróże    Północno - zachodni kraniec Polski i kawałek Niemiec (VII 2009)    Rozlewiska Świny

Rozlewiska Świny

Polska, Lubin

Wyruszyliśmy zaraz po śniadaniu do Lubina, gdzie wznosi się Wzgórze Zielonka (81 m n.p.m.). Lubin to urokliwa wioska położona na wyspie Wolin, niecałe 5 km od Międzyzdrojów, która nie została do końca odkryta przez turystów i nadal jest cichą, spokojną osadą rybacką, która żyje własnym rytmem. Mimo to, miejsce to upodobali sobie nieliczni turyści ceniący spokój, ciszę i piękno otaczającej przyrody.
Za Lubinem zgodnie z drogowskazami można dojść na Zielonkę. Na szczycie wzgórza znajduje się punkt widokowy, który jest jedynym miejscem w Polsce skąd jednocześnie widać Deltę Wsteczną rzeki Świny, Zalew Szczeciński, wody Jeziora Wicko Wielkie oraz Morze Bałtyckie. Widoczny jest także malowniczo położony Lubin a w oddali Świnoujście.
Sama zaś delta wsteczna Świny składa się z licznych wysepek, które powstały w wyniku akumulacji piasku i mułu – osadzanych przez wody Świny, pchanych wstecznym prądem podczas silnych sztormów z wiatrem wiejącym z kierunku północnego (zjawisko tzw. cofki) – oraz torfu.
Piękne widoki. Polecam wszystkim. Wystarczy pół godziny by zobaczyć tą ciekawą osobliwość przyrody.

Zasoby: 229 wpisów229 74 komentarze74 1665 zdjęć1665 0 plików multimedialnych0

25.06.2011 - 04.08.2011